Paradentóza a zánět dásní

Zánět dásní postihne více než 90 % Evropanů a jedná se o nejčastěji se vyskytující zánět v lidském těle.

Projevem zánětu dásní mohou být zduřené a bolestivé dásně, krvácení z nich při jídle nebo i spontánně. Mnoho lidí tyto příznaky přehlíží, anebo neví, že se vůbec o zánět jedná. Přitom rizika plynoucí z neřešeného problému jsou velká – chronický zánět dásní – gingivitis- může přejí v zánět parodontu (okolí zubů) a způsobit tak parodontitidu (laicky paradentózu), která vede až ke ztrátě zubů.

Rizika z přetrvávajícího zánětu v těle jsou i další – taková, která by si člověk málokdy spojil s problémem v ústech. V poslední době jsou dávány do spojitosti s chronickým zánětem dásní také kardiovaskulární choroby, mrtvice, rozvoj cukrovky 2. typu či Alzheimerovy choroby, předčasný porod či zvýšené riziko výskytu některých druhů rakovin. 

Toto neobvyklé spojení se poslední dobou ukazuje jako logické a bohužel velmi podceňované. Vědecké studie potvrzují, že se zvýšeným množstvím patogenních bakterií v zubním plaku, které jsou příčinou zubních kazů, zánětů dásní či parodontitidy, stoupá i riziko srdečních chorob, cukrovky či riziko předčasného porodu.

 

 Zjistěte si i Vy, zda se u Vás projevují příznaky počínajícího zánětu dásně či parodontu

Zubnímu lékaři při posuzování stavu chrupu pomůže test stanovení dentální mikroflóry a určení genetické predispozice, díky čemuž cíleně zvolí efektivní léčbu.