Samotný zubní plak paradentózu nezpůsobí

Zubní plak a vše o jeho vzniku a vlivu na zdraví dásní a zubů.

Zubní plak je tzv. nános na zubech, který doslova žije. Jedná se o složitou strukturu různých bílkovin, bakterií a kvasinek, které se navzájem doplňují a vypomáhají si. Odborně se této souhře mikroorganismů říká biofilm nebo také mikrofilm.

Proces vzniku zubního plaku je několikastupňový. Na čistý zub se během několika hodin nalepí bílkoviny ze slin. Tyto proteiny mají ochrannou funkci zubu, váží se na ně ale i bakterie z ústní dutiny, Z počátku se jedná především o tzv. aerobní bakterie, kterým nevadí vzdušný kyslík. V průběhu několika dní, pokud není plak odstraněn, se bakterie pomnožují, tloušťka plaku se zvětšuje a umožňuje usídlení i bakteriím anaerobním, kterým vadí přítomnost kyslíku. Zubní plak nadále vyzrává, získává na složitosti, objevují se v něm různé struktury, bakterie se množí. Dalším krokem je mineralizace, kdy dochází ke vzniku zubního kamene. Zubní kámen se již nedá odstranit běžnými prostředky ústní hygieny jako je zubní kartáček či zubní nit. Ze zubního kamene se uvolňují látky, které jsou pro dásně dráždivé a agresivní. Způsobují podráždění dásní, jejich otok a krvácení. A neřešený zánět dásní může přejít v zánět okolí zubu – paradentózu.

Vraťme se ale k zubnímu plaku. Samotný zubní plak, pokud je pravidelně a pečlivě mechanicky odstraňován, není významným rizikem pro vznik zánětu dásní či parodontu. Naopak zdravý mikrofilm ovlivňuje pozitivně zdraví ústní dutiny i zdraví celého organismu.

Problém nastává v situacích, kdy dochází v plaku k přemnožení patogenních bakterií. Tato situace může nastat při špatné ústní hygieně (nedostatečné či naopak velmi přehnané, s použitím agresivních antimikrobiálních prostředků), po antibiotické léčbě, u kuřáků. Zapříčinit disbalanci ústních bakterií mohou i špatné stravovací návyky, stres, či celkové onemocnění jako je cukrovka. To vše vede ke špatným poměrům v zubním biofilmu, k přemnožení patogenních bakterií a ke zvýšené/patogenní reakci imunitního systému na tyto bakterie. Výsledkem těchto procesů je zánět v dutině ústní (ať už dásní či parodontu), který může negativně ovlivnit i zdraví celého těla.