CZ  SK  ENG
Diskuse
>> zobrazit celou diskusi
dotaz_ Lubo
Dobrý den! nějaký čas docházím ke stomatologovi ...

odpověď_ Václav Hönig
Dobrý den, jistě je řada praktických stomatologů, kteří jsou schopni parodontitidu ...
PARODONTÓZA - informace pro pacienty
PARODONTITIDA - informace pro lékaře
Zubní kaz a další onemocnění zubů

Paradentoza může ohrožovat i Vaše srdce

Parodontitida – stomatologie

Parodontitida představuje velice běžné a často vleklé onemocnění, které se však dá účinně léčit. Bakterie se v těžce dostupných prostorech čile množí, produkují nejrůznější toxiny a odpadní produkty, které dráždí buňky našeho obranného systému a dochází tak k zánětu. To má za následek poškození tkáně závěsného aparátu zubu, tvorbu tzv. parodontálních kapes a bez lékařského zásahu vede až ke ztrátě zubů.

Ačkoliv výše zmíněné informace se mohou zdát více či méně známé, možná Vás překvapí fakt, že toto zdánlivě banální onemocnění, za jaké je parodontitida neprozřetelně považována, může mít dalekosáhlý dopad na zdraví celého organismu.

Parodontitida – kardiologie

U lidí trpících parodontitidou bylo zvýšené množství parodontálních bakterií v krvi bylo pozorováno nejen při čištění zubů, ale hlavně při chirurgických a stomatologických zákrocích. Parodontální bakterie přitom bývají zodpovědné za infekce dalších orgánů, do kterých se mohou dostat právě touto krevní cestou.

V řadě vědeckých studií byla popsána pravděpodobná souvislost mezi přítomností parodontálních bakterií přímo v tkáni srdečního svalu a cév a onemocněním pacientů trpících kardiovaskulárními chorobami jako jsou:

- srdeční infarkt
- ateroskleróza
- angina pektoris
- náhlé mozkové příhody a srdeční selhání

Kardiovaskulární onemocnění přitom představují nejčastější příčinu všech úmrtí ve vyspělých zemích. Přitom dnešní medicína umožňuje velmi účinnou a dlouhodobou léčbu parodontitid, za předpokladu, že je podpořena konkrétní znalostí jednotlivých bakteriálních kmenů a jejich citlivostí na příslušná antibiotika (VariOr Dento].

Zajímavé odkazy:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření infekčnosti klíštěte naleznete na webu www.kliste-prevence.cz.